Bezpečnosť na prvom mieste: Ako vznikli úrazy z chýb a zlých nástrojov

Aj ten najskúsenejší majster má občas taký deň, keď si povie: ,,Mal som ja radšej v posteli ostať!” Toho, čo sa v dielni môže pokaziť je veľa. Pokazí sa stroj, zničí sa materiál alebo sa zle nareže. Bezpochyby, najhoršia situácia ale je, keď dôjde k úrazu. 
 
Počas môjho pôsobenia som si vypočul množstvo príhod, ktoré sa vryjú pod kožu. Pripravil som pre vás niekoľko krátkych príbehov v ktorých sú situácie reálne, no mená radšej fiktívne.
 

Bolestivý úraz palca počas brúsenia

V kamenárstve je práca s uhlovou brúskou každodenná činnosť predovšetkým ak majster tvaruje kameň a tvorí sochy alebo monumenty. Pri tejto práci ochranný kryt kotúča pracovníkovi jednoducho zavadzia a obmedzuje ho v pohybe so strojom. Žiaľ. Je to realita a väčšina majstrov tento ochranný kryt zo spomínaného dôvodu zloží. To sa stalo aj v tomto prípade. 
 
Možno by ste čakali, že sochára zasiahla odlomená časť nástroja. V tomto prípade nie. Sochár nasadil brúsny kotúč do stroja a začal tvarovať. Chytil malú uhlovú brúsku do dvoch rúk, pričom si neuvedomil, že brúsny kotúč má uchytenie m14 aj SL. Práve ten jeden výstupok z uchytenia SL zachytil ukazovák a zdeformoval necht. Ochranný kryt nástroja by nedovolil kontakt s touto ostrou časťou.
Pri rozprávaní tejto príhody som sa dozvedel jednu zaujímavú vec. Sochár si do rany nasypal čerstvý odbrúsený prach z kameňa. Vraj to je čistá príroda, má to protizápalový účinok a zastavuje krvácanie. A že túto informáciu ma od jeho profesora.
No, neviem či by som mal na toto odvahu. Čo vy? Počuli ste o tom? 
 
 
blog-bezpecnost-SL-prst
 
Použitím ochranného krytu by nedošlo ku kontaktu prstu a výčnelku SL-uchytenia na kotúči 
 

Diamantový projektil

Majsterko ostal sám v dielni. Aj bol rád, lebo mohol nerušene pracovať a dokončiť zákazku. Osadil brúsny kotúč do uhlovej brúsky a pustil sa do diela. Práca išla od ruky a do momentu, kedy sa stalo až príliš veľa na to, aby si uvedomil čo sa deje. Rana, vibrácia zo stroja v rukách, bolesť a veľký prúd krvi.
 
Prvotný šok vystriedalo uvedomenie si, že situácia je vážna. Brúsny kotúč, ktorý bol asi v polovici životnosti sa zlomil počas práce na malej uhlovej brúske. Nástroj roztočený na 11000 otáčok sa uvoľnil a ako projektil po odrazení od steny zasiahol majstra do tepny v spánkovej časti.
 
Počul som podobný príbeh, ktorý skončil tragédiou, nakoľko sa nedostala pomoc včas. Ale to našťastie nebol tento prípad. 
 
 
blog-bezpecnost-vyrobna-vad
 
Sériová výrobná vada sa prejaví identickým poškodením u viacerých nástrojov.
    

Keď lietajú kotúče vzduchom

Hevier sa s partiou chystal na zákazku. Kameň bol narezaný na potrebné formáty, hrany vyleštené, mohlo sa nakladať na auto a vyraziť na montáž. Posledná kontrola a … ,,jednu hranu sme zabudli oleštiť. Už s tým nejdem na leštičku, prebehneme to flexkou na sucho. Len mi to tu poď pridržať”.
 
Hevier upol leštiaci kotúč na unášač, zapol brúsku a začal leštiť. Po pár sekundách sa leštiaci kotúč uvoľnil zo starého unášača a zasiahol kolegu, ktorý držal kameň, rovno do tváre. 
Nástroj tesne minul oko a preťal obočie. Bolo potrebné navštíviť chirurgiu a ranu zašiť.
 

Beloch a jeho jazvy na tvári

Krátky príbeh jedného veľmi šikovného majstra, ktorý sa nebál držať veľkú uhlovú brúsku a tvarovať ňou kameň. 
 
Dnes mal v pláne vytvarovať pomník. Dal si na hlavu veľkú kapucňu, ochranné okuliare, uchopil uhlovú brúsku s rezným kotúčom s priemerom 230 milimetrov a pustil sa do roboty. Počas práce sa mu však zachytili do kotúča dlhé šnúrky z kapucne a v zlomku sekundy sa navinuli do stroja. Majster ani nestihol zareagovať a rezný kotúč sa mu zarezal do tváre. 
Od toho dňa mu zdobí tvar dlhá jazva na líci a na nose.  
 

Aj nám sa to stalo, žiaľ

Blížil sa termín medzinárodného kamenárskeho veľtrhu  v Poznani. V našej e-mailovej schránke sa objavila pozvánka na obchodné stretnutie s novým výrobcom diamantových rezných nástrojov. Pozvanie na stretnutie sme prijali, stretnutie prebehlo a my ako predajcovia nástrojov sme dostali testovacie vzorky. Bolo to 20 kusov moc pekných rezných kotúčov s priemerom 125 milimetrov so zaujímavým segmentom.
 
Tak ako s každou novinkou, aj tieto produkty sme dali testovať kamenárom po Slovensku a Čechách. Netrvalo dlho a prišli prvé správy, telefonáty: ,,odletel jeden zub a tesne ma minul!” Podobné správy sa opakovali a nám veľmi rýchlo došlo, že sa pravdepodobne jedna o chybnú várku nástrojov a rozhodli sme sa ich okamžite stiahnuť z obehu. Pravdepodobne len vďaka rýchlej reakcii a obrovskému šťastiu sa nikomu nič nestalo.
 
Chceme veriť, že dodávateľ nemal túto informáciu a nevystavil ľudí takému riziku vedome. Na všetkých nástrojoch sa prejavila úplne identická vada. Chybne letovaný jeden spoj medzi telom kotúča a rezným segmentom. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jednalo o zle nastavený stroj vo výrobe a teda sériovú výrobnú vadu.
 

Prečo nastali takéto nebezpečné situácie?

Mohla to byt skrytá výrobná vada, opotrebovaný materiál, nástroj nemal predpísané pracovné podmienky alebo bol použitý ináč, ako predpisuje výrobca. Dôvodov môže byť naozaj veľa. No z vlastnej skúsenosti viem, majstri idú naozaj často takýmto “zážitkom” priamo oproti.
 
Veľká časť pracovných úrazov by sa nestala, keby majstri používali ochranné pomôcky. Žiaľ, častokrát sa musí človek poučiť na vlastných chybách alebo aspoň ako svedok na chybách kolegov. 
 
 
blog-bezpecnost-pri-praci
 
Zdeformované telo nástroja vplyvom nevhodného zaobchádzania. Majster vyrezával oblúk v kameni tak intenzívne, až prasklo telo rezného kotúča.
 

Vtip na záver

.... alebo prečo ženy žijú dlhšie:
 
Ona: Prečo si nedáš respirátor? Veď to hrozne práši!
On: Ja dýcham cez cigáro!
 
Máte aj vy zaujímavý alebo poučný zážitok? Radi by ste sa oň podelili? Napíšte nám ho na diamantovenastroje.cz@gmail.com